Zešli sme sa na hambálku 2011
Výstava divadelných kostýmov, stretnutie so známymi aj neznámymi hercami, detské zápolenie v improvizácii, výtvarno-divadelný park, študentské herecké výkony, vôňa horúceho čaju, lahodná chuť gulášu, príjemné večerné koncerty, to všetko ste mohli zažiť, ak ste sa vybrali na štvrtý ročník festivalu Zejdeme sa na hambálku.
Ešte pred oficiálnym otvorením festivalu sa stretli všetky šikovné deťúrence, aby si pocvičili svoju zručnosť a pod vedením Denisy Bogdalíkovej sa učili narábať s kartónom a vyrábať veselé bábky. Ich výtvory spríjemňovali interiéry aj exteriéry počas celého festivalu. Ďalším sprievodným programom bola vernisáž výstavy Tri dámy slovenského divadelného kostýmu, vďaka ktorej sme spoznali nádhernú prácu slovenských umelkýň. A potom sa už mohlo oficiálne začať. O slávnostné otvorenie festivalu sa vo štvrtok 29. septembra o 19-tej hodine postarali domáci divadelníci skutočne ako sa patrí. Sedačky v kine sa na predstavení Muž mojej ženy zaplnili do posledného miesta, a nielen to, aby sa všetci divadla chtiví diváci zmestili do hľadiska, bolo potrebné pridať pár stoličiek. Hambálkovci Pali Škrha a Feri Hladký si za svoje herecké výkony v tomto predstavení vyslúžili nielen neutíchajúci potlesk, ale aj takzvané standing ovation.
Piatok doobeda bol venovaný študentom, ktorí si v rámci organizovaného predstavenia pre školy vychutnali hru Divadla Ludus – Acta Psychopata. Mladí diváci tak mohli vidieť jedinečnú hru jedného herca, ktorá vykreslila človeka s gogoľovskými problémami, avšak v priestore 21. storočia. Onedlho nastala zmena – na javisko sa premiestnili študenti z Gymnázia Františka Assiského, aby poukázali Zľahka o neľahkom na konzumizmus. Vydarenú inscenáciu režírovala Beáta Reifová. Mladí herci pokračovali aj ďalším predstavením – o piatej bol vymedzený priestor pre Literárno-dramatický odbor ZUŠ, ktorý v hre Výťah ukázal, čo všetko sa môže stať, keď sa vo výťahu zasekne sedem veľmi odlišných ľudí. Piatkový večer už patril profesionálom. Prešporské divadlo na čele s Juditou Hansman predviedlo Dvere – zaujímavú spleť štyroch ľudských osudov, pri ktorej sa vám chcelo miestami plakať, inokedy smiať. Medzi predstaveniami mali všetci možnosť načerpať nové sily v Tuli čajovni, v ktorej si mohli posedieť na pohodlných vakoch a vychutnať akýkoľvek čaj, ktorý bol pre návštevníkov festivalu podávaný zadarmo. A nielen to, v piatok sa medzi večernými predstaveniami Kultúrní domeček zaodel do príjemnej atmosféry vďaka živej hudbe, o ktorú sa postarali Ďuri, Stenly a Pedro. Diváci zjavne ešte nemali dosť, pretože Spoločenský dom MCK sa o deviatej hodine zaplnil ľuďmi až do takej miery, že organizátori museli kvôli predstaveniu Elektrická puma v podaní českého Divadla SemTamFór trochu zreorganizovať čajovňu. Pohodlné Tuli vaky totiž putovali do hľadiska a vďaka tomu mohli niektorí diváci sledovať paródiu na anglické bondovky ako z vlastnej obývačky – pohodlne usadení, pardon, uložení na sedacom vaku. Salvy smiechu vystriedala o chvíľu trochu vážnejšia, ale za to nezabudnuteľná atmosféra. Koncert českej pesničkárky Jany Vébrovej patril skutočne k vrcholu večera a kto zostal, určite neoľutoval. Nádherný hlas speváčky sa krásne snúbil s hrou na akordeón.
Festivalová sobota sa začala už tradične ranným výtvarným workshopom. Denisa Bogdalíková a Libuška Čtveráková si zobrali na starosť deti, s ktorými vyrábali veselé divadelné bábky. Deti predvádzali svoje umenie aj o čosi neskôr – tentoraz na súťaži v improvizácii Boj o hambáleček, v ktorom sa stalo víťazom družstvo s názvom Řybyčky v zložení Karolína a Kristína Reifové a Barbora Bezáková. O najlepších improvizátoroch rozhodovala na tomto ročníku porota v zložení – herečka Zuzana Martinková, krstný otec festivalu Alfréd Swan a Naďa Tučková, dlhoročná učiteľka literárno-dramatického odboru v Malackách. O tretej hodine ožilo kino Orchestrom v podaní Štúdia mladých DNH. Mladí herci dokázali, že aj oni vedia zahrať kvalitný kúsok. Divadelný maratón pokračoval predstavením ochotníckeho divadla z Hriňovej, ktorí predviedli Štepkovu verziu Báthoryčky. Nechýbal slovný humor, ani nádherné historické kostýmy. Kultúrní domeček sa medzitým rozozvučal príjemnou muzičkou Rasťa Krála a Pala Hoďu. Diváci si mohli pred predstavením ešte prečítať čerstvé festivalové noviny, vychutnať guláš, ktorý navaril člen Divadla na hambálku – Pali Škrha, prípadne len tak posedieť pri čaji a počúvať hudbu. Ku slovu sa potom dostali opäť profesionáli. Poločné blues o stretnutí súkromného detektíva s prostitútkou sa pred našimi očami odohralo vďaka Divadlu Arteatro. O nevšedný divácky zážitok sa postarali Martin Mňahončák so svojou hereckou kolegyňou, ktorí nám počas svojho predstavenia predviedli hádam všetky možné emócie. Bodkou za sobotným večerom bolo už len staré známe Túlavé divadlo, ktoré sa k nám zatúlalo s hrou Hamlet. Spoločenský dom MCK vari ešte nikdy nezažil toľko spontánnych výbuchov smiechu, ako v tento deň. Dôvod bol prostý – úžasné slovné prestrelky a dokonalá súhra hercov, ktorí hrali ako o život. Zábava vygradovala na sobotnej party, o ktorú sa postarali Ďuri, Stenly, Pedro a DJ Palo.
V nedeľu čakala na deti rozprávka o známom vrabčiakovi. Bratislavské bábkové divadlo prišlo do Malaciek s hrou Ľudmily Podjavorinskej Čin-Čin už po druhýkrát. Festivalovú premiéru mala táto hra vo štvrtok na organizovanom predstavení pre škôlky. Nedeľný večer už mal patriť headlinerom štvrtého ročníka, avšak, žiaľ, zdravotné dôvody rozhodli, že predstavenie Divadla Astorka Korzo 90 sa muselo zrušiť. Našťastie, organizátorom sa podarilo na poslednú chvíľu zohnať adekvátnu náhradu. Kto iný mohol Malačanov potešiť viac, ako Túlavé divadlo? Čo na tom, že hrali už deň predtým, túlavým hercom sa bez problémov podarilo rozosmiať aj vypredanú sálu malackého kina. „Nad Malackami sa zmráka, prišiel Nvota, čakali Latináka,“ zažartoval na úvod predstavenia Cyrano alebo Balábilé o nose Jakub Nvota. Veršovanie sa neskončilo ani po predstavení. Na záver zavolal Vlado Zetek na javisko ešte raz Jakuba Nvotu, aby spoločnými silami ukončili celý festival skutočne vtipne a originálne – veršovacou prestrelkou.
Generálnym sponzorom štvrtého ročníka Zejdeme sa na hambálku bola firma KRAJN, kvalitný dodávateľ stavebného materiálu s vlastnou ohybárňou betonárskej ocele, kompletného sortimentu hutníckeho materiálu a kanalizačných systémov z PVC a betónu. Festival bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ďakujeme.
Bulletin ZNH 2011 (.pdf)
Plagát ZNH 2011 (.pdf)
Sponzori a mediálni partneri ZNH 2011
Festival(n)oviny piatok 30.9.2011 (.pdf)
Festival(n)oviny sobota 1.10.2011 (.pdf)
Festival(n)oviny nedeľa 2.10.2011 (.pdf)
Najbližšie hráme
všetky aktuálne informácie o plánovaných predstaveniach nájdete na našom Facebook a Instagram profile
Vstupenky
Vstupenky na predstavenia v Malackom Kultúrním domečku (kine) si môžte zakúpiť vždy počas jednej hodiny pred každým filmovým či iným podujatím alebo online na stránke www.mckmalacky.sk.
Vstupenky na predstavenia mimo Malaciek sa kupujú vždy pred predstavením v danej obci, prípadne v predpredaji, ak túto službu organizátor poskytuje.