Zešli sme sa na hambálku 2013

Plagát
Partneri festivalu
Kúpiť lístky na predstavenia v KD
Otváracie hodiny pokladne

Pokračovanie katastrofického scenára
Na tohtoročnom festivale padne rekord!
Katastrofický scenár sa naplnil...
Radošinci na festivale v Malackách
 

Sobotnou tancovačkou sme zakončili ďalší úspešný ročník divadelného festivalu Zejdeme sa na hambálku. Ak si ľudia v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá nepraje umeniu, nájdu čas na divadlo, vždy nás to poteší. O to milšie sme boli prekvapení, keď sme mali takmer každé predstavenie úplne vypredané. Ako teda tento ročník festivalu prebiehal? Nech sa páči, prečítajte si.

O úvodné predstavenie v stredu večer, ktoré bolo zároveň slávnostnou premiérou novej hry, sa postaral zástupca organizátora – šikovné Štúdio mladých Divadla na hambálku pod vedením Beiny Reifovej. Tentoraz si po odporúčaniach Jožka Šatana zobrali do parády slovenskú klasiku, inscenáciu Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Po tradičnom príhovore Vlada Zetka a krstných otcov DNH – primátora Malaciek Jozefa Ondrejku a herca Alfreda Swana už nasledoval samotný herecký koncert mladých hambálkovcov. Toto predstavenie bolo ukážkou toho, ako to má vyzerať, keď mladí ľudia robia to, čo ich baví a sú v tom naozaj dobrí. Najmilším prekvapením bola beznádejne plná sála, ktorá ani po pridaní stoličiek po bokoch sály, na balkón a pred prvý rad nestačila na to, aby si sadol každý divák..

Štvrtkové ráno patrilo deťom základných škôl, ktorým zahralo Divadielko Žužu predstavenie o zdravej výžive, samozrejme, že hravou a vtipnou formou. O tom, že malo u detí úspech, svedčí ich nadšené zapájanie sa do hry. Program pre verejnosť otvorila vernisáž výstavy obrazov maliara, scénografa a ilustrátora Fera Liptáka. Na vernisáži vystúpili s krátkym programom hambálkovci zo štúdia mladých a režisér DNH Vlado Zetek porozprával veselé príhody zo spolupráce s umelcom. Po vzhliadnutí skutočne výnimočnej výstavy a malom občerstvení sa už prítomní pobrali do kina, kde sa chystali odohrať Radošinci svoju hru Šťastné konce. V hlavnej úlohe hry o láske - jej hľadaní a znovunájdení sa blysol nik iný ako „maskot“ Radošinského naivného divadla a zároveň autor hry, Stanislav Štepka. Ako to už v Štepkových hrách býva zvykom, dejovú linku hry pekne dopĺňali piesne spievané jednotlivými postavami.

Piatok doobeda i poobede patril Starému divadlu Karola Spišáka z Nitry a ich predstaveniu Žena, Pánboh, čertisko a sedem zakliatych. Doobeda ho odohrali pre študentov stredných škôl a podvečer pre verejnosť. Vystúpenie na motívy Dobšinského poviedok bolo plné humoru prevažne vo veršoch, krásnej scénografie, piesní a výrazných hereckých výkonov. Súdiac podľa standing ovation mala hra o hľadaní pravej lásky u divákov veľký úspech. Večer sa predstavili českí susedia z ochotníckeho divadla SemTamFór, ktoré hralo u nás už tretí raz a opäť pobavili svojím svojským humorom beznádejne vypredanú sálu, tentoraz jemne erotickou groteskou o pokuse o „dokonalý týždeň“. Po vystúpení našich českých kolegov sa konala tradičná súťaž v improvizácii – Boj o veľký hambál. Výkony boli viac ako vyrovnané, no napokon si hambál, vecné ceny, no najmä titul víťazov odniesli Šimon Čutka a Samo Uher. Ak vám sú tieto mená známe, je to tým, že títo mladí chalani vyhrali aj minulý rok a tento rok svoje prvenstvo obhájili. Po improlige, ako sa súťaž v improvizácii zvykne nazývať, si diváci, ktorí vydržali do neskorých večerných hodín, mohli vychutnať spevácke výkony talentovaných hambálkovcov, no spevácke čísla previedli dokonca aj ochotníci z Čiech.

Najviac programu na nás čakalo v sobotu. Plány Hambáljarmoku pod holým nebom nám prekazil dážď. Čo však neprekazil, bola chuť organizátorov o uskutočnenie podujatia, a tak si každý kto chcel, mohol jarmok vychutnať netradične – pod strechou sály spoločenského domu MCK. Teší nás, že aj v takom nečase si záujemcovia našli čas a prišli nás podporiť svojou účasťou. Nemali čo ľutovať, hambálkovci totiž pripravili skutočne unikátne prostredie s príjemnou priateľskou atmosférou, kde si nielen detičky mohli kresliť, vyrábať havajské náhrdelníky, španielske kastanety, zastrieľať si z luku do terča, dať si vyveštiť budúcnosť, zabaviť sa pri vystúpeniach Féder teátra a Funny Fellows či Záhoráckeho divadla. K tomu všetkému sa dalo dobre najesť i napiť a chúťky všetkých návštevníkov boli uspokojené dobrotami od výmyslu sveta, od gulášu, cez lokše, jednohubky, mastný chlieb s cibuľou, koláče slané i sladké až po hambálkovskú vtipnú kašu. Tej sa zjedlo naozaj veľa – konkrétne 108 porcií za 3 hodiny, čím sa Divadlo na hambálku a Mestské centrum kultúry v Malackách dostali do Slovenskej knihy rekordov a bol im oficiálne uznaný slovenský rekord v jedení krupicovej kaše. Pán Svitko zo Slovenských rekordov na všetko riadne dohliadal a dokonca prišiel sám so zaujímavými ponukami na prekonanie slovenských rekordov – silní chlapi si mohli vyskúšať, ako dlho udržia krígeľ s litrom piva v predpaženej ruke..

Po skončení hambáljarmoku už sa všetci presunuli do kina, kde ochotnícki kolegovia z Budmerického divadla zahrali hru U nás taká obyčaj. Po nich už sa začal hlavný večerný program. Ten zahájili vtipní profesionáli z Túlavého divadla, keď Malačanom predviedli svojské stvárnenie Shakespearovskej klasiky Rómeo , Júlia a vírus, s podtitulom Ako sa hádali Montér a Koruplent. Vďaka tomuto predstaveniu sa diváci sa mohli konečne dozvedieť pravdu o tom, že dôvodom odvekých sporov Montekovcov a Kapuletovcov boli vlastne slovenské buchty. Túlavé divadlo už patrí takpovediac k inventáru festivalu Zejdeme sa na hambálku, no napriek tomu sú ich hry vždy pozitívne vítané a tento rok čakala „túlavých hercov“ opäť plná sála a salvy smiechu. Autorom hry je Jakub Nvota, ktorý je zároveň režisérom i hercom. Zaujímavosťou je, že Jakub režíroval aj hru Starého divadla Nitra. Posledným divadelným vystúpením soboty i celého festivalu bolo vystúpenie profesionálov z českého divadla Do houslí. Hra S hlavou v oblacích vtipne podala kurióznu snahu štyroch ľudí zamestnaných v rôznych aerolinkách o spáchanie atentátu na súkromné lietadlo. O tom, že ani dôkladne naplánovaná akcia nemusí vždy stopercentne vyjsť sme sa presvedčili v napínavom, no i napriek tomu veľmi vtipnom závere inscenácie. Nekončiaci potlesk divákov na seba nenechal dlho čakať.
Čerešničkou na torte bolo úplne posledné javiskové vystúpenie v podaní Dua Aratron Aspis, ktoré predviedlo strhujúcu ohňovú a UV show. A o tom, že divákov naozaj dostala a dokonca dojala, svedčí najrýchlejšie standing ovation v histórii festivalu! Po tomto vystúpení už sme sa mohli voľne baviť a dokonca sa aj tancovalo . Do rytmu nám hrali Ďuri & Stanley, ktorí vedia, ako rozprúdiť zábavu. Tá trvalo do skorých ranných nedeľných hodín.

A tak sme ukončili 6. ročník festivalu Zejdeme sa na hambálku.
Na festivale sa snažíme o priateľskú a pohodovú atmosféru. O tom, že sa nám ju vždy aj podarí dosiahnuť svedčia pozitívne ohlasy od divákov, ale i účinkujúcich. Za to, ako bezproblémovo festival prebehol chceme poďakovať všetkým, ktorí sa na jeho organizovaní podieľali – Janke Zetkovej a celému Mestskému centru kultúry, Vladovi Zetkovi a všetkým hambálkovcom, ktorí obetovali svoj voľný čas, účinkujúcim, ktorí odohrali nádherné predstavenia, sponzorom, bez ktorých by sa nepodarilo takéto podujatie zorganizovať a v neposlednom rade divákom, ktorí spoludotvárali výbornú atmosféru počas predstavení i sprievodného programu.
Ďakujeme!

Festival(n)oviny (.pdf)

Najbližšie hráme

20.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

1. slávnostná premiéra - vstup len na pozvánky

27.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE
2. slávnostná premiéra, vstupné: 7 €

8.5. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

1.6. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

Vstupenky

Vstupenky na predstavenia v Malackom Kultúrním domečku (kine) si môžte zakúpiť vždy počas jednej hodiny pred každým filmovým či iným podujatím alebo online na stránke www.mckmalacky.sk.

Vstupenky na predstavenia mimo Malaciek sa kupujú vždy pred predstavením v danej obci, prípadne v predpredaji, ak túto službu organizátor poskytuje.

Zriaďovateľ

 417

Odkazy a spriatelené weby

 DNH na Facebooku

 
Divadlo Žihadlo
  
Malacké pohľady
 
Malacko
 
 
Záhorí
 
Záhorácke divadlo
 
Mesto Malacky