Zešli sme sa na hambálku 2012

 

Plagát (.pdf)
Bulletin (.pdf)

Festival(n)oviny 1 (.pdf)
Festival(n)oviny 2 (.pdf)

Sponzori ZNH 2012
Fotogaléria 

 

Festival Zejdeme na hambálku 2012 bol vskutku bohatý na kvalitné divadelné zážitky. Tí, čo ste boli, to určite potvrdíte, tí, čo ste neboli, môžte ľutovať, no budúci rok vám dáme šancu to napraviť :). Poďme si teda zrekapitulovať, čo všetko sme zažili a videli. Festival sa oproti minulým ročníkom zmenil najmä v dĺžke jeho trvania. Tento ročník začal už v stredu 19.9.2012.

Prvé dva dni doobeda boli rezervované pre predstavenia mladých pre mladých - školy. Večer už však svoje umenie nastupujúca generácia ochotníckych (a možno i profesionálnych) hercov prezentovala pred širokou verejnosťou a o to, že ná v Malackách vyrastá jedna výnimočná herecká generácia svedčí aj standing ovation v oba večery. V stredu ho zažili herci zo Štúdia mladých Divadla na hambálku za svoju hru Radúz a Mahuliena pod režisérskou taktovkou Beiny Reifovej. Zaujímvosťou je, že návrh kostýmov a scény ako i samotnú ich tvorbu si vzali na starosť samotní mládežníci. Štvrtok večer už patril "konkurentom" hambálkovským mladým - členom Literárno-dramatického odboru ZUŠ a ich divadelno-tanečnej inscenácii na motív Mŕtvej nevesty Tima Burtona Navždy a vždy. Režisérskou je Katka Trenčanská a choreografkou Lívia Spustová. O nádherné kostýmy sa postarala Libuška Čtveráková ml. Možno to mnohých prekvapí, ale prvé dva večery patrili nepochybne k vrcholom festivalu ZNH 2012. 

Vo štvrtok sa okrem divadla konala aj tradičná vernisáž, ktorá už niekoľko rokov patrí k festivalu. Tentoraz to bola výstava s názvom PUTOVANIE DO KRAJINY ZÁZRAČNA a jej predmetom boli bábky a bábkoherectvo ako také. Výstavu zorganizovalo MCK Malacky v súčinnosti s Divadelným ústavom v Bratislave.

Piatok patril opäť aj deťom. Konkrétne detskému divadelnému štúdiu DNH s hrou Kleopatra, ktorá vtipne a stručne ukázala históriu v období vlády Kleopatry. Režisérkou bola opäť Beina Reifová. Súbor Pavúčiky nám zahral hru O zelenej svinke. O 19-tej už režisér Vlado Zetek a pán primátor Jozef Ondrejka v Kultúrním domečku slávnostne privítali hostí ped predstavením organizátora Divadla na hambálku - Stálo ti to zlato za to? a následne sa mohlo začať hrať. O tom, že o malackých ochotníkov je aj po desiatich rokoch stále záujem, svedčí aj vypredaná sála na ich inscenáciu počas festivalu. Po skončení sa diváci presunuli do Spoločenského domu, kde sa Oľga Belešová spolu so Zuzanou Martinkovou predstavili v komédii Baby na palube. Tento herecký koncert dvoch profesionáliek diváci patrične ocenili salvami smiechu. 

Sobotný program sa začal už ráno Výtvarno-divadelným parkom spojeným s predstavením pre najmenších v podaní Divadla Jaja - princezná Frmfulína. Poobedný divadelný program patril v sobotu výhradne českým súborom. O 17-tej začali ochotníci z Břeclavy - Divadelný súbor Břetislav - s hrou Mrzák Inishmaanský. Príbehu o mrzákovi Billym nechýbala dramatickosť, humor ani výborné herecké výkony. Večerným predstavením Když se zhasne organizátori definitívne potvrdili, že pri výbere súborov a inscenácií nespravili chybu, keď pozvali profesionálov z Pardubic. Ich inscenácia si u diávkov vyslúžila nielen ďalšie festivalové standing ovation, ale aj salvy smiechu od začiatku až do konca. Divadelný súbor Do houslí bol jedným z najväčších prekvapení a zážitkov tohtoročného festivalu. Týmto však sobota na hambálku ani zďaleka nekončila. V spoločenskom dome už bola nachystaná hudobná formácia IN Vivo, ktorá nám spríjemnila chvíle pred začiatkom Boja o veľký hambál = súťaže v hereckej improvizácii. Pred zaplnenou sálou sa predviedli 4 družstvá tvorené členmi LDO ZUŠ a ŠM DNH. O ich talente sme sa presvedčili už v stredu a vo štvrtok večer, no stopercentne ho potvrdili práce na improlige. Zaslúženými víťazmi sa nakoniec stalo družstvo Vložte názov v zložení troch chalanov - Šimona, Sama a Martina. Bodkou za večerom bolo pokračovanie koncertu In vivo. 

Festivalovú nedeľu otvorilo Prešporské divadlo s inscenáciou pre najmenších Končerto dy komediánty, ktorá zároveň otvorila súťaž o najlepšieho detského diváka sezóny 2012/2013. O 16.00 h sme sa akoby švihnutím čarovného prútika preniesli na Hviezdoslavov Kubín, kam nás svojim prednesom poézie a prózy zaviedli úspešní malackí recitátori na akcii s názvom Veršobranie. Veršobranie odmoderoval dlhoročný porotca Hviezdoslavovho Kubína Alfred Swan a predstavili sa na ňom také legendy malackého prednesu ako Vlado Zetek, Marta Balúchová, Peter Hegi, Katka Trenčanská, Zlatica Ilievová či mladý talent Barborka Vajglová. Prekvapením večera bol prednes Rázusovej básne samotným Fredym Swanom spolu s Naďou Tučkovou, práve ktorá vyššie menovaných na recitátorské súťaže v priebehu mnohých rokov pripravovala. O 18-tej hodine začal divadelný večer. Otvorilo ho Záhorácke divadlo zo Senice s hrou Osudy jedného vinára, ktorú odohralo s divadelným súborom Svatopluk z Hodonína. Štipľavým záhoráckym humorom, ale aj živou cimbalovou kapelou potešili nejedného diváka. Záver divadelného víkendu patril stálici na festivale ZNH - Túlavému divadlu s kabaretným programom nacvičeným špeciálne pre malacké publikum s názvom Túlavý večer. Pravidelný návštevník festivalu už vie, že kvôli humoru Jakuba Nvotu a jeho "družiny" sa na Túlavé divadlo prísť vždy oplatí. 

6-dňový sviatok divadla v Malackách sme ukončili v pondelok predstavením divadla Squat ROZHODCOVIA. Profesionálni herci známi aj z televíznych brazoviek Vlado Kobielsky, Tomáš Maštalír a Braňo Bystriansky ukázali, že aj futbaloví rozhodcovia sú len obyčajní ľudia s obyčajnými problémami, ktoré sa - ako to už býva - častokrát motajú okolo žien. V tomto prípade okolo jednej ženy.. 

Že sme zažili výnimočný ročník divadelného festivalu síce píšeme každý rok, no vždy to myslíme úprimne a už teraz sa tešíme na ročník s číslom 6. 

Najbližšie hráme

20.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

1. slávnostná premiéra - vstup len na pozvánky

27.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE
2. slávnostná premiéra, vstupné: 7 €

8.5. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

1.6. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

Vstupenky

Vstupenky na predstavenia v Malackom Kultúrním domečku (kine) si môžte zakúpiť vždy počas jednej hodiny pred každým filmovým či iným podujatím alebo online na stránke www.mckmalacky.sk.

Vstupenky na predstavenia mimo Malaciek sa kupujú vždy pred predstavením v danej obci, prípadne v predpredaji, ak túto službu organizátor poskytuje.

Zriaďovateľ

 417

Odkazy a spriatelené weby

 DNH na Facebooku

 
Divadlo Žihadlo
  
Malacké pohľady
 
Malacko
 
 
Záhorí
 
Záhorácke divadlo
 
Mesto Malacky