Zešli sme sa na hambálku 2010

Už po štvrtýkrát ponúklo Mestské centrum kultúry Malacky a Divadlo na hambálku dni plné divadla. Od 15. do 19. septembra 2010 sa v rámci festivalu Zejdeme sa na hambálku vystriedalo na javiskách malackého kina a Spoločenského domu MCK množstvo divadelníkov, malých aj veľkých, ochotníckych aj profesionálnych.

O veľkolepé otvorenie festivalu sa postarala Zuzana Kronerová s predstavením Shirley Valentine, ktoré je hrou jedného herca, alebo lepšie povedané, herečky. Inscenácia priniesla pohľad na partnerské spolužitie. „Manželstvo je ako Stredný východ, nič nevyriešiš,“ vravela Kronerová svojej kamarátke stene a po salvách smiechu dodala, že napokon aj tak skloníme hlavu a dúfame, že bude mier... Vtipné scénky zo života striedali podnety na zamyslenie. „Je vidieť, že diváci sú zvyknutí na divadlo, sú veľmi vnímaví. To vždy spoznám podľa toho, že sa veľmi smejú na vtipných textoch aj prípadných gagoch, ale zároveň vytušia, keď ide vážna situácia a vtedy úplne stíchnu. Tu bolo párkrát ticho ako v kostole,“ chválila malackých divákov po predstavení Zuzana Kronerová. Za výborný divadelný zážitok sa jej Malačania poďakovali neutíchajúcim potleskom a takzvaným standing ovation.

V znamení profesionálov
Štvrtkové dopoludnie festivalu bolo venované malackým škôlkarom. Deti sa veselo zabávali na zlej ježibabe, ktorá neustále dohovárala svojmu ježidedovi, aby už konečne prilákal do chalúpky nejaké deti. Nešlo o nič iné, ako o dobre známu rozprávku Perníková chalúpka, ktorú predviedlo Bratislavské bábkové divadlo.

Piatkové ráno už patrilo študentom, ktorí mali možnosť vzhliadnuť Jánošíka v podaní profesionálneho Starého divadla Karola Spišáka z Nitry. Rovnaké predstavenie bolo pripravené aj pre „dospelákov“. Inscenácia bola veľmi živá, popretkávaná humornými dialógmi a scénami. Nechýbali rozličné hudobné nástroje ani pesničkové pasáže.

Počas neskorého piatkového večera vystúpili aj tri ženy, profesionálne herečky z Divadla KBT Poprad, ktoré predviedli komédiu Žena cez palubu. Hra bola sondou do ženského sveta. Diváci mali možnosť nazrieť dámam do kabeliek, do ich problémov aj do najtajnejších túžob. Vedeli ste, napríklad, čo by mal obsahovať správny kabelkový SOS balíček pre ženu? No predsa: rúž, fialovú gumičku, pinzetu, zapaľovač, náušničky, krém na ruky, dva druhy mejkapu, trblietavú gumičku, panadol femina, pilník, prísady na piňakoládu... V jednotlivých postavách sa nepochybne našla nejedna prítomná žena.

Ochotnícke, ale nie amatérske
Neprofesionálnym divadelníkom bola venovaná najmä sobota. Začiatok večera sa začal Zmrňeným čertom, hrou bieloruského autora Siarheja Kovaľova, ktorú predviedlo Záhorácke divadlo Senica. Príbeh o Jaskovi, ktorý sa chcel obesiť a počas celého predstavenia sa pokúšal polepšiť a dostať do neba, preložil do záhoráčtiny Jozef Moravčík. Inscenácia, ktorá je inšpirovaná biblickou tematikou, však nebola len rozhodovaním medzi nebom a peklom. Ponúkla náhľad na ľudské hodnoty a nechýbala jej ani za hrsť vtipu.

V divadelnom maratóne pokračovalo Celkom malé divadlo Žemberovce hrou Návšteva mladej dámy, ktorá nastavila v sobotu večer zrkadlo partnerskému spolužitiu. Dvaja herci – muž a žena stvárnili rôzne situácie a rôzne ľudské charaktery. Divákom tak predviedli svoje brilantné herectvo.

O zakončenie festivalu sa postaralo domáce Divadlo na hambálku s hrou Osem žien.

Na festivale dostali svoj priestor aj mladší herci. V piatok sa predviedli študenti zo súboru Gymal pri Gymnáziu 1. mája Malacky s predstavením Genie in a bottle, ktoré zahrali celé v angličtine. Po nich nasledovali ďalší mladí nádejní herci. Tento raz z DS LDO ZUŠ Malacky, ktorí na festivale zahrali predstavenie Macbeth alebo veľa krvi pre nič a v sobotu ukázali, ako vyzerá Prvá láska na storako. Nechýbalo ani Štúdio mladých Divadla na hambálku, ktoré svojou hrou Casting ponúklo pohľad do zákulisia prípravy filmu.

Kultúrne chuťovky
Na treťom ročníku divadelného festivalu Zejdeme sa na hambálku nebola núdza ani o sprievodný program. Vo štvrtok 16. septembra 2010 sa v Galérii MCK slávnostne otvorila výstava Alfréda Swana, ktorá vďaka fotografiám poodhalila život tohto herca. Sobota doobeda patrila medzinárodnému výtvarno-hudobnému projektu Mithote, ktorý mala pod palcom Denisa Bogdalíková. Pri príjemnej hudbe vznikala postupne zaujímavá interaktívna maľba. Okrem toho boli dva festivalové večery spríjemnené dobrou hudbou a tanečnými zábavami. Sobota už tradične patrila súťaži v detskej improvizácii – Boj o hambáleček.

Divadlo na hambálku sa chce poďakovať všetkým účinkujúcim, ktorí ochotne prišli na festival a vydali zo seba to najlepšie; divákom, ktorí si našli čas a podporili kultúru v Malackách a bez ktorých by festival nebol tým, čím je a vďaka patrí aj samotným organizátorom a sponzorom, bez ktorých by nebolo možné festival uskutočniť.

Tretí ročník Zejdeme sa na hambálku vznikol za podpory Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR, Bratislavského samosprávneho kraja a Pozagasu.

Fotogaléria

Plagát (.pdf)
Bulletin (.pdf)

Festival(n)oviny - piatok 17.9.2010 (.pdf)
Festival(n)oviny - sobota 18.9.2010 (.pdf)
Festival(n)oviny - nedeľa 19.9.2010 (.pdf)

Najbližšie hráme

20.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

1. slávnostná premiéra - vstup len na pozvánky

27.4. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE
2. slávnostná premiéra, vstupné: 7 €

8.5. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

1.6. o 19.00 h, Kino Malacky
G. Feydeau: CHROBÁK V HLAVE

vstupné: 7 €

Vstupenky

Vstupenky na predstavenia v Malackom Kultúrním domečku (kine) si môžte zakúpiť vždy počas jednej hodiny pred každým filmovým či iným podujatím alebo online na stránke www.mckmalacky.sk.

Vstupenky na predstavenia mimo Malaciek sa kupujú vždy pred predstavením v danej obci, prípadne v predpredaji, ak túto službu organizátor poskytuje.

Zriaďovateľ

 417

Odkazy a spriatelené weby

 DNH na Facebooku

 
Divadlo Žihadlo
  
Malacké pohľady
 
Malacko
 
 
Záhorí
 
Záhorácke divadlo
 
Mesto Malacky